Cimbálová muzika Valášek a Šafrán

 

Cimbálové muziky Valášek Zlín a Šafrán jsou  dětskými folklórními soubory, v jejichž repertoáru jsou písně především z oblasti Valašska a Slovácka.

V souborech hrají muzikanti ve věku 9 – 21 let. Pracují pod hlavičkou Základní umělecké školy Zlín – Jižní Svahy.

Muzika spolupracovala s Dětským folklorním kroužkem Maryjánek, v současné době doprovází soubor Malá Vonica a soubor Vonica 80. Společně s Maryjánkem získala cimbálová muzika Valášek ocenění poroty na 23. celostátní přehlídce dětských folklorních souborů, s Malou Vonicou několikrát účinkovala na Mezinárodním festivalu ve Strážnici. V květnu roku 2023 se Šafránu povedlo ukázat se v živém televizním vysílání.

V květnu 2015 se Valášek v soutěži ZUŠ probojoval až do ústředního kola v Mikulově a získal 3. místo, v roce 2018 to už bylo 2. místo!

V roce 2022, kdy opět přišla na řadu soutěž lidových souborů, působili už ve škole Valášci dva: starší a mladší. Ti starší získali v krajském kole 2. místo a ti mladší postoupili až do ústředního kola a uhráli 3. místo.

Vedoucí obou cimbálových muzik je paní učitelka Martina Hešová.

http://mujweb.cz/valasek.zlin/

Na novoročním koncertě v lednu 2023 se muzika Valášek, kde hrají starší žáci, slavnostně přejmenovala na cimbálovou muziku Šafrán. Jejím primášem je Michal Heš.

 

K takovému dojemnému předávání muzikantských štafet dochází u zuškových cimbálovek pravidelně. 

V roce 2015 vytvořila Martina Hešová ze starší skupiny dětí cimbálovou muziku Denica, která doprovází slovácký folklorní soubor Vonica. Primášem je Lukáš Zindler. Tato muzika se už postupně osamostatnila.

https://cm-denica.webnode.cz/

A taky hráči z Cimbálové muziky Aloise Skoumala, kteří doprovází Bartošův soubor, absolvovali své první folklórní krůčky ve Valášku.

Máme radost, že se naši žáci po odchodu z dětské cimbálové muziky Valášek stávají členy úspěšných zlínských folklórních kapel :)

 

Úspěch obou muzik v ústředním kole soutěže ZUŠ:https://www.zusokruzni.cz/clanek/1379/ustredni-kolo-souteze-zus-ve-hre-souboru-br-lidove-hudby,  https://www.zusokruzni.cz/clanek/206/ustredni-kolo-souteze-zus-ve-hre-lidovych-souboru

Úspěch obou muzik v krajském kole soutěže ZUŠ: https://www.zusokruzni.cz/clanek/1370/krajske-kolo-souteze-zus-ve-hre-souboru-br-lidove-hudby, http://www.zusokruzni.cz/clanek/199/krajske-kolo-ve-hre-lidovych-souboru

Vystoupení cimbálové muziky Denica na přehlídce cimbálových muzik ZUŠ ve Velké nad Veličkou 18.3.2018 https://www.youtube.com/watch?v=FnIQiJ8pW5w.

Vystoupení cimbálové muziky Valášek na Vánoční besídce dětských folklorních souborů na Malé scéně 10.12.2017: https://www.youtube.com/watch?v=PyHPd99gIdc

Cimbálová muzika Valášek v celostátním kole soutěže ZUŠhttp://www.zusokruzni.cz/40/valasek-v-celostatnim-kole-souteze-zus-8-5-2015

Jak Valášek točil CDhttp://www.zusokruzni.cz/28/jak-valasek-tocil-cd-7-2-2016

Koncert "Učil sa gajdovať"http://www.zusokruzni.cz/29/ucil-sa-gajdovat-16-3-2016

Vystoupení Valášku v divadelní zóně 56. Zlin film festivaluhttp://www.zusokruzni.cz/37/divadelni-zona-56-zlin-film-festivalu

Vystoupení Valášku na festivalu ve Strážnicihttp://www.zusokruzni.cz/41/valasek-na-festivalu-ve-straznici-24-6-2016