Malí velcí filharmonici

 
Padesát vybraných žáků ze státních ZUŠ Zlínského kraje si vyzkouší práci profesionálních hudebníků. Partnerem projektu je Filharmonie Bohuslava Martinů, která je zastoupena pětadvaceti hráči orchestru, ti jsou zároveň mentory svých dočasných malých kolegů.
 
Koncerty se uskuteční v Arcibiskupském zámku v Kroměříži 22. května, v Domě kultury v Uherském Brodě 23. května.
 
Vše vyvrcholí veřejným happeningem v rámci akce ZUŠ Open 2017 ve 14 h v parku Komenského ve Zlíně  
30. května, za účasti Magdaleny Kožené, Jiřího Pavlici, Evy Josefíkové a dalších osobností. Následuje veřejná generálka (v 16 h) a vrcholem bude večerní koncert  (v 19 h) v Kongresovém centru.
 
Všechny akce jsou pro veřejnost zdarma.
 
Tento velkolepý závěr projektu Malí velcí filharmonici  je spojením tří významných událostí. Zmíněného projektu s národním happeningem na podporu zušek ZUŠ Open 2017 (pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené) a 57. Zlín Film Festivalem.
 

Program:

Petr Eben: Concertino Pastorale

Václav Trojan: Pohádky pro akordeon a orchestr

Edvard Grieg: Výběr z orchestrálních suit Peer Gynt
 
V rámci projektu se představí mimořádně talentovaní mladí sólisté, žáci ZUŠ, kteří oslnili i v zahraničí a jsou držiteli prestižních ocenění, zlatých oříšků ČT a dalších cen.
 
Dirigují šéfdirigent FBM Vojtěch Spurný a dirigent Jiří Kadavý.
 
 
Předsedkyně spolku - Martina Hniličková:
 
„Jsme rádi, že několikaletá práce Spolku Zuška? Zuška! poutá pozornost na národní úrovni. Přináší našim žákům mimořádný vklad do jejich dalšího života.“
 
Manažerka projektu - Jana Kubáčová:
 
„Malí velcí filharmonici spojují generace, nabízí jiný způsob práce s hudbou jak žákům, tak hudebníkům. Projekt je nabitý pozitivní energií a nepochybuji o jeho síle přenést tuto energii i na posluchače.“
 
Šéfdirigent FBM - Vojtěch Spurný:
 
„Kontakt s dětmi a jejich bezprostředností je osvěžující. Podobné projekty a jejich podpora jsou investicí do budoucího publika filharmonie!“
 
Ředitel FBM Josef Němý:
 
„Účast hráčů filharmonie ve společném orchestru s žáky ZUŠ z mého pohledu zvýší pozitivní renomé filharmonie. Pro žáky jsou jistě naši hráči velkými vzory. A jejich nadšení zase pozitivně působí na naše hráče.“
 
Magdalena Kožená: „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“
 
Mezzosopranistka Magdalena Kožená se dlouhodobě vyjadřuje k nutnosti podporovat umělecké vzdělávání. Z těchto aktivit vzešel její Nadační fond, jehož cílem je upozornit na ZUŠ celorepublikovým happeningem pod názvem ZUŠ Open 2017. Malí velcí filharmonici jsou jeho součástí.
 

web: http://www.zuskazuska.cz/zus-zrizovane-zk/mali-velci-filharmonici/

facebook: https://www.facebook.com/festivalzuska/

upoutávka na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=QtUnJR3YyW8&feature=youtu.be

fotogalerie zachycující koncert v Uherském Brodě 23.5.2017: http://www.zusokruzni.cz/58/mali-velci-filharmonici-v-uherskem-brode-23-5-2017